سفارش تبلیغ
صبا
[ و از سخنان آن حضرت است ، چون کسى از او پرسید : « رفتن ما به شام به قضا و قدر خدا بود ؟ » پس از گفتار دراز ، و این گزیده آن است : ] واى بر تو شاید قضاء لازم و قدر حتم را گمان کرده‏اى ، اگر چنین باشد پاداش و کیفر باطل بود ، و نوید و تهدید عاطل . خداى سبحان بندگان خود را امر فرمود و در آنچه بدان مأمورند داراى اختیارند ، و نهى نمود تا بترسند و دست باز دارند . آنچه تکلیف کرد آسان است نه دشوار و پاداش او بر کردار اندک ، بسیار . نافرمانیش نکنند از آنکه بر او چیرند ، و فرمانش نبرند از آن رو که ناگزیرند . پیامبران را به بازیچه نفرستاد ، و کتاب را براى بندگان بیهوده نازل نفرمود و آسمان‏ها و زمین و آنچه میان این دو است به باطل خلق ننمود . « این گمان کسانى است که کافر شدند . واى بر آنان که کافر شدند از آتش . » [نهج البلاغه]
سرباز اینترنتی مولا
 
 RSS |صفحه اصلی|ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» عشق و گناه + یک شعر که مطمئنا خیلی هاتون دنبالشین

اگر بپذیریم که عشق  عبارت است از «فنای عاشق در معشوق» که لازمه آن جز معشوق ندیدن است، ممکن است در این هنگام پرسشی به ذهن متبادر شود و ان این که «آیا عاشق غیر خدا شدن حرام است؟»

اعمال انسان از یک جنبه به دو دسته‌ی اختیاری (ارادی) و غیر اختیاری تقسیم می‌شود و می‌دانیم که مقوله‌ی «حرمت» فقط اعمال ارادی و اختیاری را در بر می‌گیرد.

حال سؤال اینجاست که آیا عشق، عملی است اختیاری یا بی‌اختیار، تا بعد از آن نوبت به پرسش ما برسد که «عاشق غیر خدا شدن چه حکمی دارد؟» ظاهر این است که پدیده‌ی عشق مستقیماً در محدوده‌ی اعمال اردای نیست، بلکه نفوس انسانی بسته به محدوده‌ی نگاهشان به عالَم گاهی عاشق می‌شوند.

لکن در فرایند عشق یک عنصر ذاتی وجود دارد که در فرض عدم آن عشقی پدیدار نمی‌گردد و آن نیست مگر همان که در ابتدا ذکر شد یعنی «اراده‌ی همه خوبی‌ها و نثار آن‌ها به معشوق». این را که از عشق بگیری چیزی نمی‌ماند جز یک اسکلت متعفن که منبعث از لاف بزرگی است به نام «Love» و دیگر هیچ.

از اینجا به بعد می‌خواهیم به این مطلب برسیم که اصولاً عشق ولو اصطلاحاً عشق مجازی! نه تنها منافی با عبودیت نیست، بلکه قوامش به عبودیت است، چرا که عاشق همواره باید محبوبش را از گزند همه نقص‌ها و کاستی‌ها که در رأس آن خسران معنوی است برهاند. بنابراین هرگز راضی به معصیت معشوق نیست و خودش نیز که وصله‌ی او محسوب می‌شود باید بر کمالاتش بیفزاید تا منقصتی برمحبوب پدید نیاید.

بنابراین در عشق معصیت راه ندارد، چرا که گناه در عشق یعنی معشوق  راضی‌شدن به فرو افتادن محبوب در ورطه‌ی هلاک و تباهی...

پس بدانیم و بدانید که در عشقمان اگر اسیر ولو یک نیم نگاهِ حرام نیز بشویم، این عشق نیست، بلکه هوسی است حیوانی که برای خوش‌آمد نفس طغیان‌گر، کلمه‌ی مقدس عشق را بر آن پوشانده‌ایم.

مرز در عقل و جنون باریک است

کفر و ایمان چه به هم نزدیک است

 عشق هم در دل ما سر در گم

مثل ویرانی و بغض مردم

گیسویت تعزیتی از رویا

شب طولانی خون تا فردا

مستم از جام تهی حیرانی

باده نوشیده شده پنهانی

عشق تو پشت جنون محو شده

هوشیاریست ، مگو سهو شده

من و رسوائی و این بار گناه

تو و تنهائی و آن چشم سیاه
از من تازه مسلمان بگذر
بگذر از سر پیمان بگذر
دِین دیوانه به دین ، عشق تو شد
جاده ی شک به یقین ، عشق تو شد
مستم از جام تهی حیرانی
باده نوشیده شده پنهانینوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » سعید نصراللهی نسب ( شنبه 84/12/27 :: ساعت 3:39 عصر )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

تذکاری
فرصت طلایی خدادادی
طنز| روایتی خواندنی از یک کابوس
ذریه زهرا را تخریب نکنید، احترام پیش کش!
بشارت و هشدار!
سرنوشت روسای جمهور تا کنون
پوریای هیچ کس مگر ولی
رفتار شناسی آیةالله رئیسی در مناظرات
موضوع انشاء: انگیزه شما از طلبگی
با دلی پر خون و قلبی شکسته
جشنواره تملّق!!!
کانال تلگرام شاگران استاد عالی
همیشه وقتِ رفتن های هر روزه
کتاب بهتر است یا...!؟ قضاوت با شما
مطلبی درس آموز که به تصویر پست قبلی مرتبط است
[همه عناوین(121)]